Open Hours: Mn – St, 8:00 a.m. – 9:00 p.m

A mund të ndihmojë aloe vera me puçrrat?

A mund të ndihmojë aloe vera me puçrrat?

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

xhel aloe vera përdoret në shumë produkte të lëkurës pa recetë. Ky ekstrakt bimor ka veti antibakteriale dhe anti-inflamatore, e cila ka çuar në përdorimin e tij në trajtimin e puçrrave. Një studim raportoi se një kombinim i kremës tretinoin, një ilaç i zakonshëm i puçrrave dhe krem aloe vera reduktoi në mënyrë efektive lezionet e puçrrave te njerëzit me puçrra të buta deri të moderuara. pjesë të tjera të trupit. Mund të përdoret më vete ose në kombinim me produkte të tjera natyrore.

Shtatë mënyra për të përdorur aloe vera

Ka të ngjarë që jo të gjitha metodat të funksionojnë për të gjithë, por aloe vera është shumë e butë në lëkurë, kështu që ekziston pak rrezik për ta provuar atë .

aloe vera është një trajtim alternative, dhe kështu nuk ka udhëzime të aprovuara për forcën ose dozimin. Lista e mëposhtme jep sugjerime për mënyra të mundshme për të përdorur aloe vera për puçrrat.

Njerëzit nuk duhet të aplikojnë një substancë të re në fytyrën e tyre pa u këshilluar me një mjek ose dermatolog. Ata gjithashtu mund të këshillojnë për efektet e mundshme që Aloe Vera mund të ketë në çdo ilaç që njerëzit po marrin.

1. Hulumtimi i pastër aloe vera

tregon se aloe vera ka karakteristika të caktuara që mund ta bëjnë atë efektiv në luftimin e puçrrave. Për shembull, xhel aloe vera është:

  • Një antibakterial
  • Një antioksidant
  • Një anti-inflamator

Një person mund të përdorë krem të pastër aloe vera në vend të një pastruesi tradicional për të parandaluar ndarjet e puçrrave. Kjo funksionon sepse agjentët antibakterialë në aloe vera heqin bakteret nga lëkura, duke zvogëluar rrezikun e zhvillimit të pikave. Shtë e rëndësishme ta lani atë në mëngjes.

Shumë lloje të xhelit aloe vera janë në dispozicion për të blerë në internet.

2. Aloe vera dhe lëng limoni

acid citrik i gjetur në fruta të tilla si limonët gjithashtu mund të ndihmojnë në trajtimin e puçrrave. Lëngu i pastër i limonit është acid, kështu që përzierja e kësaj me aloe vera mund të ndalojë lëngun e limonit të irritojë lëkurën. Përhapja e kësaj në mënyrë të barabartë mbi fytyrën, dhe duke e lënë atë për rreth 10 minuta. Me rëndësi, ata duhet të shmangin zonën e ndjeshme të syve dhe të lanin maskën plotësisht më pas.

3. Kanellë, mjaltë dhe aloe vera

Bërja e një maskë fytyre nga mjalti, kanella dhe aloe vera është një tjetër mundësi që mund të ndihmojë për të qetësuar puçrrat. Kanella dhe mjalti kanë veti të ngjashme antibakteriale dhe anti-inflamatore me aloe vera. të aloe vera, dhe ¼ lugë çaji (lugë) kanellë në një tas të vogël. Kjo mund të aplikohet në fytyrë, të lihet për 10 minuta, dhe të lahet me ujë të ngrohtë.

4 https://harmoniqhealth.com/. Hulumtimi i aloe vera dhe vaji i pemës së çajit

Hulumtimi i botuar në vitin 2017 tregon se xhel vaji i pemës së çajit dhe larjet e fytyrës mund të jenë efektive për trajtimin e puçrrave të butë deri të moderuar.

Njerëzit duhet të shmangin largimin e vajit të pemës së çajit Në lëkurë për periudha të gjata, por kur përzihet me aloe vera, mund të jetë e përshtatshme për t’u përdorur si një zgjidhje pastruese. të vajit esencial të pemës së çajit. Disa njerëz mund të jenë të ndjeshëm ndaj vajit të pemës së çajit, kështu që është thelbësore të lani zgjidhjen me ujë pas disa minutash.

5. Llak aloe vera

spërkatja e lëkurës me një zgjidhje të holluar aloe vera mund të ndihmojë në hidratimin e lëkurës pa shkaktuar prodhim shtesë të vajit ose shkëlqim.

Një person mund të përzihet afërsisht 2 pjesë ujë në 1 pjesë aloe Vera për të bërë një llak. Zgjidhja mund të vendoset në një shishe llak dhe të spërkatet në zonën e prekur, duke shmangur zonën e syrit.

6. Vaji i arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së kokosit, dhe aloe vera

Shumë exfoliantë pa recetë përmbajnë kimikate. Një person që dëshiron të shmangë kimikatet mund të bëjë pastrimin e tyre, duke përdorur një kombinim të vajit të arrës së kokosit, sheqerit dhe aloe vera.

kokrrat në sheqer heqin shtresat e ngordhura të lëkurës. Studimet sugjerojnë që acidi laurik, një përbërës kryesor i vajit të arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së kokosit. Pasi të përzihet, pastrimi mund të aplikohet në zonën e prekur dhe më pas të shpëlarje.

7. Kremrat

Aloe Vera është një përbërës i zakonshëm në shumë krem puçrra pa recetë. Njerëzit mund të zbulojnë se cilat produkte përmbajnë aloe vera duke shikuar përbërësit aktivë të listuar në etiketë. Karakteristikat e tij anti-inflamatore. Sidoqoftë, ekzistojnë disa prova që pirja e aloe vera mund të shkaktojë dëm. Shenjat e një alergjie mund të përfshijnë skuqje, skuqje ose ënjtje. Nëse shfaqen simptoma, ndaloni të përdorni aloe vera. Nëse një person shqetësohet nga simptomat e tyre, ata duhet të konsultohen me një mjek

shumë metoda për përdorimin e aloe vera përfshijnë kombinimin e tij me përbërësit e tjerë. Këta përbërës mund të shkaktojnë një reaksion alergjik në lëkurë. Një person duhet të ndalojë përdorimin e një përbërësi nëse vërejnë ndonjë acarim të lëkurës.

Ekzistojnë disa metoda të përdorimit të aloe vera në shtëpi, dhe një ose më shumë mundësi trajtimi mund të jenë efektive. dhe shoqatat. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale .